fbpx

Recenze: Protiroztočové lůžkoviny nanoSPACE pro alergiky a astmatiky

Investice do kvalitních přikrývek, polštářů a matrací by měla být pro každého člověka samozřejmostí. Vždyť v posteli trávíme jednu třetinu života a spánek je nejdůležitější aktivita pro naše psychické a fyzické zdraví, kterou každý den děláme! Vyzkoušeli jsme protiroztočové polštáře, přikrývky, povlaky a povlečení s nanovlákennou bariérou od české společnosti nanoSPACE. Jak obstály?

>>> PROHLÉDNOUT NABÍDKU NANOSPACE

Protiroztočový polštář
Protiroztočový polštář nanoSPACE, foto: archiv nanoSPACE

Textilní produkty od české společnosti nanoSPACE jsou určeny především pro alergiky a astmatiky jako prevence alergických reakcí. Všichni moc dobře víme, že prášky na alergii nejsou vhodné před spaním, protože mohou negativně narušovat náš spánek, prevence alergických reakcí pomocí speciálních polštářů a přikrývek je proto nejlepší možnou volbou pro alergiky. 

Jak ale fungují?

Na rozdíl od německé konkurence jsou založeny čistě na mechanické bariéře, to znamená, že zde není použita žádná chemie. V lůžkovinách používají malinká vlákna – nanovlákna – ze kterých je upředena nanotkanina, která má otvůrky tak malé, že jimi alergeny ani roztoči nemohou projít. Mezírky v nanotkanině jsou ale dostatečně velké, aby prošla molekula vzduchu, a tak jsou stále výborně prodyšné.

Roztoči milují teplo a tmu a živí se zbytky lidské kůže. V běžném polštáři jich najdeme po dvou letech 2 miliony, v matraci i desítky milionů. Když jde alergik spát, ulehá tak do miliardy alergenů (alergen je výkal roztoče). Když jste alergičtí na jablka, taky se jim vyhýbáte, proč si teda alergik na roztoče raději bere prášky, než aby odstranil z postele roztoče?

Pokud je v polštářích nebo přikrývkách použita nanotkanina, roztoč se nemůže dostat dovnitř, nemůže se zde množit a na povrchu zahyne. Jedná se proto o jednoduchou prevenci alergie!

Protiroztočové lůžkoviny nanoSPACE
Protiroztočová přikrývka od české firmy nanoSPACE, foto: archiv nanoSPACE

Jaké druhy lůžkovin si můžete pořídit?

>>> PROHLÉDNOUT NABÍDKU NANOSPACE

  • Polštář + přikrývka + povlak na matraci/prostěradlo nanobavlna

Existuje několik variant ochrany lůžka před roztoči. Můžete si pořídit protiroztočovou přikrývku a polštář, a k tomu buďto protiroztočový povlak na matraci (pozor, povlak je pouze ochrannou vrstvou, na povlak patří ještě vlastní prostěradlo) nebo protiroztočové prostěradlo z materiálu nanobavlna. Tuto variantu považujeme za nejlepší poměr cena/výkon. 

  • Povlak na polštář, přikrývku a matraci

Nejlevnější variantou jsou protiroztočové povlaky. Ty povlečete na váš starý polštář, přikrývku a matraci a roztoči, kteří jsou uvnitř se k vám nedostanou a postupně v nich zahynou. Poskytuje úplně stejnou ochranu před alergickými reakcemi jako samotné přikrývky a polštáře. Tato varianta je ale méně komfortní, protože na povlaky musíte dát ještě vlastní povlečení a prostěradla.

  • Protiroztočová povlečení a prostěradla z nanobavlny

Minulý rok přišla firma nanoSPACE jako první na světě i s protiroztočovým povlečením a prostěradly pro alergiky. Vyvinula materiál, který kombinuje bavlněný satén a nanovlákennou vrstvu. Tato varianta je ale nejdražší, protože pro pohodlí potřebujete minimálně dvě sady. Navíc nabízí povlečení a prostěradla pouze v jedné barevné variaci. 

Nanobavlna povlečení
Povlečení nanobavlna, zdroj: archiv nanoSPACE

Jaká je údržba?

Protiroztočové povlaky a samotné přikrývky a polštáře se perou 1x-2x ročně na 60 stupňů (zhruba tak, jak jsme všichni zvyklí prát pošltáře a přikrývky). Pokud se u vás více práší, je možné povlaky prát vícekrát. Životnost je deklarovaná na zhruba 10-15 let podle zacházení.

Protiroztočové povlečení a prostěradla z nanobavlny perete tak často, jak jste zvyklí u běžného povlečení a prostěradel.

Výsledek testování lůžkovin nanoSPACE

Už z testování je zřejmé, že protiroztočové lůžkoviny nanoSPACE opravdu dělají to, co prohlašují. Při testování byl ověřen účinný záchyt mikroorganismů více než 99,0 % a prokázán účinný záchyt prachových částic více než 99,0 %.

Při použití polštáře, přikrývky a protiroztočového prostěradla se v noci přestaly objevovat alergické reakce a nebyla potřeba použít žádna medikace ani kapky do očí a nosu. Stejné účinky přišly i při použití protiroztočových povlaků. Trochu problematický byl protiroztočový povlak na přikrývku, protože se pod povlečením hýbal. Na rozdíl ale od jiných dostupných značek nešustí, což je velké plus a materiál je na omak velmi příjemný a měkký.

Protiroztočová přikrývka
Testování prokázalo, že přikrývka nanoSPACE fungují, foto: archiv nanoSPACE

U prostěradla a povlečení nanobavlna je velké minus jeho váha. Působí velmi kvalitně, je příjemné na dotek a dobře se v něm spí, ale při převlékání se trošku zapotíte.

Velké plus všech tří produktů je prodyšnost, která je opravdu neuvěřitelně dobrá, když ji porovnáme s konkurentními značkami. Prakticky vůbec nerozeznáte rozdíl od běžných lůžkovin, které nejsou určeny pro alergiky. Pokud jste někdy spali v některých protiroztočových přikrývkách, které jsou založené na principu zhuštěného vlákna, víte přesně, o čem mluvím.

Mínus u všech výrobků je jeho balení, které je dost obyčejné. To ale na kvalitě výrobků nic nemění a a pro alergiky na prach a astmatiky by měly být jasnou investicí.