Jaký je nejlepší polštář pro spaní na boku?

Kvalitní spánek je základem zdravého života a jednou z věcí, které jsou důležité pro naše tělo, je i kvalitní polštář. Ně každý spí ale na zádech. Mnoho lidí spí na boku, což je lepší pro přirozené zakřivení páteře a lepší dýchání. Navíc to ocení i ti, kteří chrápou. V tomto článku se podíváme, jaký je nejlepší polštář pro spaní na boku a podle čeho vybírat.

Jaká je správná poloha při spaní

Střídáte během spánku všelijaké polohy a trápí vás bolest zad? Správné poloha těla během spánku by měla podporovat zakřivení páteře a tím tak snížit riziko bolesti zad, prohnutí páteře nebo jiné obtíže. Některé polohy při spánku mohou způsobovat bolest krční a bederní páteře a přispět k dalším zdravotním problémům. Není jednoduché naučit se spát třeba na zádech a změnit naše návyky, ale vhodným anatomickým polštářem můžeme udělat něco pro naše záda.

Mohlo by vás zajímat: 5 tipů na nejlepší volně prodejné prášky na spaní bez předpisu

Jak zjistit, v jaké poloze spíte

Vaše oblíbená spánková poloha je často ta, ve které usínáte, ale to neznamená, že v ní zůstáváte po celou noc. Takže pokud usínáte na zádech, neznamená, že tak budete spát celou noc. Během spánku se polohy těla mění, aby se předešlo nepříjemnému znecitlivění svalů a končetin. Většina lidí má oblíbené dvě spánkové polohy, z toho jednu hlavní, ve které spí většinu noci.

Nevíte, v jaké poloze nejčastěji spíte? Jsou různé metody, jak to zjistit:

 • Pomoc od blízkých: Nejjednodušší je domluvit se se spolubydlícím nebo rodinou, zda by na vás během spánku dohlédla, jak spíte.
 • Záznam na kameru: Nejběžnější možností je vytvořit zrychlený časový záznam vašeho spánku, kdy pak snadno zjistíte, v jakých polohách spíte.
 • Návštěva spánkové laboratoře: V případě závažnějších zdravotních důvodů, jako je třeba spánková apnoe nebo nadměrné pocení v noci a další problémy, může být užitečné navštívit spánkovou laboratoř, kde budou provedeny detailní analýzy.

Přečtěte si také: Recenze na zimní protiroztočovou přikrývku pro alergiky nanoSPACE.

Spánková poloha
Spánková poloha

Spaní na boku

Spaní na boku je jedna z nejoblíbenějších poloh během spánku, ale i tato spánková poloha může mít několik podob.

Přínosy spaní na boku

Spaní na boku má mnoho přínosů pro naše zdraví, ale ocení to také ti, kteří mají problém s chrápáním nebo s bolestí zad.

 • Podpora páteře a zmírnění bolesti zad: V této pozici páteř zůstává v přirozeném zakřivení, díky čemu se sníží tlak na meziobratlové ploténky a zádové svaly. Pokud tedy trpíte na bolest zad, můžete zkusit spát na boku.

TIP: Trápí vás bolest zad? Vyzkoušejte akupresurní podložku, která  má mnoho malých, ostrých bodců, které stimulují body na těle a tím podporuje relaxaci, uvolnění, mírní bolesti a dochází k lepšímu prokrvení, což přispívá k rychlejší regeneraci. 

 • Prevence pálení žáhy a žaludečních problémů: Spaní na levém boku může přinášet úlevu jedincům trpícím pálením žáhy nebo žaludečními potížemi. Tímto způsobem může být snížen tlak na dolní část jícnu, což minimalizuje riziko unikání žaludečních kyselin zpět do jícnu, tzv. reflux. 
 • Zlepšení cirkulace: Spaní na boku také přispívá ke zlepšení oběhového systému. Tím, že umožňuje optimální průtok krve a po probuzení nebudete mít opuchlý obličej.
 • Podpora správného dýchání: Tato pozice umožňuje volnější průtok vzduchu skrze dýchací cesty, což ocení všichni, kteří chrápou nebo mají potíže s dýcháním.

Mohlo by vás také zajímat: Recenze na nejlepší hodinky proti chrápání

Pravý nebo levý bok

Říkáte si, není to jedno, jestli spíte na pravém, nebo na levém boku? Není. Spaní na pravém boku může zhoršovat pálení žáhy, protože to může zvyšovat tlak na jícen a podporovat reflux žaludečních kyselin. Navíc může vytvářet tlak na vnitřní orgány.

Naopak, spaní na levém boku pomáhá snížit pálení žáhy a lépe se vám bude i dýchat. Tato poloha umožňuje, aby horní část žaludku byla nižší než jícen, což minimalizuje riziko unikání žaludečních šťáv zpět do jícnu. Navíc pomáhá zlepšit průtok krve a může ulevit tlaku na játra, žaludek a slezinu, což může být přínosné pro trávicí systém.

Nejlepší polštář pro spaní na boku a jak ho vybrat

Správný polštář pro spaní na boku je důležitý pro správnou podporu hlavy, krku a aby páteř zůstala v přirozeném zakřivení. Pokud se často probouzíte s bolestí krční páteře nebo hlavy, je dost možné, že máte nevhodný polštář.

Nejlepší polštář pro spaní na boku je ten anatomický, středně tvrdý a středně vysoký až vyšší, s schopností udržet si svůj tvar po celou dobu spánku. Jak ho tedy správně vybrat a na co se při výběru zaměřit?

 • Výška: Vhodný polštář pro spaní na boku by měl být středně vysoký až vyšší, podle tělesné hmotnosti a šíře ramen (širší ramena vyžadují více podpory pod hlavou). 
 • Tvrdost: Středně tvrdé až tvrdší polštáře jsou obvykle nejlepší pro spaní na boku. Příliš měkký polštář může způsobit, že se hlava příliš ponoří, zatímco příliš tvrdý polštář nemusí být moc pohodlný.
 • Materiály: Kvalita materiálu výplně a potahu polštáře ovlivňuje jeho životnost, schopnost regulace teploty i zachování tvaru. Nejlepší jsou anatomické polštáře z paměťové pěny v kombinaci s nanotkaninou, díky které se dobře vyspí i alergici.

TIP: Ve zdravotním anatomickém polštáři nanoSPACE je viscoelastická pěna nebo také paměťová pěna, která se přizpůsobí váze a zároveň má vynikající oporu pro páteř a hlavu.

Protiroztočový anatomický zdravotní polštář nanoSPACE

Za nás vám můžeme jen doporučit protiroztočový anatomický zdravotní polštář nanoSPACE. Je speciálně navržen pro alergiky se speciální viscoelastickou pěnou s otevřenou buněčnou strukturou, která mění svoji tuhost v závislosti na teplotě a tlaku těla. Při kontaktu těla polštář měkne, čímž se přizpůsobí vaší váze. Viscoelastická pěna vytváří výbornou oporu páteře a hlavy, zaručují tak zdravý spánek a odpočinek. Pro dokonalý spánek je opatřen povlakem z nanovlákenné membrány, která chrání před roztoči a jejich alergeny.

Anatomický polštář nanoSPACE
Anatomický polštář nanoSPACE

Spát s nebo bez polštáře?

Možná už jste slyšeli, že pro někoho je vhodnější spát bez polštáře. To je vhodné především pro lidi, kteří spí na břiše a mají často přetížené šíje a krční svaly z vysokých polštářů, kdy mají hlavu v nepřirozené poloze.

Každému ovšem vyhovuje něco jiného. Někdo dává přednost nízkým a malým polštářům, jiní mají rádi zase ty velké. Pro spaní na boku je rozhodně kvalitní anatomický polštář vhodný, aby se vám lépe spalo.

Mohlo by vás zajímat: Jaká je nejlepší maska na spaní a kde ji koupit?

Užitečné tipy pro spaní na boku

Poloha spaní na boku je přirozená a má i mnoho zdravotních výhod. Chrápete? Zkuste spát na boku nebo použít třeba pásky proti chrápání nebo pulzační modul pro lepší dýchání a kvalitnější spánek. Aby se vám ale ještě lépe spalo, máme pro vás i pár tipů na závěr, aby se vám také lépe usínalo a váš spánek byl kvalitnější.

TIP: Jak se zbavit chrápání?

Polohu spaní na boku často volí také lidé s bolestí v bederní oblasti zad. Bolest byste neměli přehlížet, ale věnovat jí pozornost. S bolestí beder vám pomůže Blight Recovery belt, který přináší lokální terapii červeným světlem pro řešení úrazů a svalových mikrotraumat.

Mohlo by vás také zajímat: Maska proti chrápání: 6 tipů na tu nejlepší

A nakonec pro rychlejší usínání a celkově kvalitnější spánek doporučujeme dobře vstřebatelný hořčík , červené světlo před spaním a klidný čas před spaním.

TIP REDAKCE Č. 1
BrainMax pásky proti chrápání

BrainMax Pásky proti chrápání

 • Zlepšení kvality spánku
 • Eliminace chrápání
 • Dýchání nosem
TIP REDAKCE Č. 2
Pulzační modul proti chrápání

Pulzační modul proti chrápání

 • 2-3 týdny – zlepšuje dýchání, snižuje chrápání
 • 30 dní – stabilní dýchání, klidný spánek
 • 2 měsíce – konec závislosti na modulu
TIP REDAKCE Č. 3
blight recovery belt

Blight Recovery Belt

 • Úleva od bolesti
 • Snížení zánětů
 • Bezpečná přirozená metoda bez léku a chemie
TIP REDAKCE Č. 4
BrainMax sleep magnesium

BrainMax Sleep Magnesium, 320 mg (Hořčík, GABA, L-theanin, Vitamín B6, šťáva z višně)

 • Maximální vstřebatelnost hořčíku
 • Aktivní a velmi vzácná forma vitamínu B6 s vysokou biodostupností
 • L-theanin pro zmírnění úzkostných stavů

TIP: Cirkadiánní rytmus: Co to je, jak funguje a jak ho zlepšit

Nejčastěji kladené dotazy (FAQ)

Jaký polštář je nejlepší pro spaní na boku?

Nejlepší polštář pro spaní na boku je ten anatomický, středně tvrdý a středně vysoký až vyšší, se schopností udržet si svůj tvar po celou dobu spánku. Vhodný materiál je paměťová pěna, která mění svoji tuhost v závislosti na teplotě a tlaku těla, navíc se přizpůsobí i vaší váze.

Na které straně je nejlepší spát?

Ideální je spát na levém boku. Spaní na levém boku pomáhá snížit pálení žáhy a lépe se vám bude i dýchat. Tato poloha umožňuje, aby horní část žaludku byla nižší než jícen, což minimalizuje riziko unikání žaludečních šťáv zpět do jícnu. Navíc pomáhá zlepšit průtok krve a může ulevit tlaku na okolní orgány.

Proč nespat na pravém boku?

Spaní na pravém boku může zhoršovat pálení žáhy, protože to může zvyšovat tlak na jícen a podporovat reflux žaludečních kyselin. Navíc může vytvářet tlak na vnitřní orgány.

Jaký je nejlepší polštář na spaní?

Pří výběru polštáře závisí, v jaké spací poloze v noci nejčastěji spíte. Nejvhodnější je zdravotní anatomický polštář z paměťové pěny, který dokáže měnit svou tuhost, přizpůsobí se váze a zároveň je skvělou podporou pro páteř.

Jaký polštář při bolestech krční páteře?

Pokud vás trápí bolest krční páteře během spánku a po probuzení, je možné, že máte nevhodný a příliš vysoký polštář. Pro zdravá záda je ideální anatomický polštář, který se dokáže přizpůsobit svou tuhostí i vaší váze a bude správně podpírat krční páteř v jejím přirozeném zakřivení.

Zdroje

Gordon, S.J., Grimmer-Somers, K. and Trott, P., 2009. Pillow use: the behaviour of cervical pain, sleep quality and pillow comfort in side sleepers. Manual therapy, 14(6), pp.671-678.

Radwan, A., Ashton, N., Gates, T., Kilmer, A. and VanFleet, M., 2021. Effect of different pillow designs on promoting sleep comfort, quality, & spinal alignment: A systematic review. European Journal of Integrative Medicine, 42, p.101269.

Jeon, M.Y., Jeong, H., Lee, S., Choi, W., Park, J.H., Tak, S.J., Choi, D.H. and Yim, J., 2014. Improving the quality of sleep with an optimal pillow: a randomized, comparative study. The Tohoku journal of experimental medicine, 233(3), pp.183-188.

Pang, J.C., Tsang, S.M. and Fu, A.C., 2021. The effects of pillow designs on neck pain, waking symptoms, neck disability, sleep quality and spinal alignment in adults: A systematic review and meta-analysis. Clinical Biomechanics, 85, p.105353.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *